Slovo JÓGA bývá často překládáno jako spojení nebo sjednocení. My v Lali józe ho vnímáme především jako spojení, vytváření rovnováhy těla a duše tak, abychom zvládali žít každodenní život vědomě, v harmonii a pokud možno s radostí. Menší děti žijí často přítomným okamžikem, a to je něco, co se od nich můžeme učit. Skrze jógu je můžeme vést k lepšímu vnímání a porozumění jejich fyzického těla i emocí a pocitů, které z těchto emocí vychází.
A s tím souvisí i jeden důležitý bod - NESOUTĚŽENÍ. V době, kdy jsou děti od narození porovnávány mezi sebou, řazeny dle svých schopností, dovedností nebo fyzických výkonů, je jóga místem, kde nezáleží na známkách, bodech nebo rychlosti.
Jak toto přinést do jógové praxe s dětmi?
vyzdvihujte kvality a přednosti každého dítěte
naučte děti vnímat své vlastní kvality
neporovnávejte je s ostatními
nedávejte za příklad děti, které podle vás cvičí „krásně“
pokud mají některé děti potřebu soutěžit, naučte je porovnávat se sám se sebou (např. jak mi daná pozice či hra jde nyní v porovnání s minulou lekcí). Pouze takové porovnávaní má v józe smysl.
Jóga je aktivita, při které bychom neměli s nikým soupeřit, nejde zde o výsledky ani body. Tím správným cílem je schopnost být vnímavý, ať už k tomu, co mi „povídá“ vlastní tělo, nebo ke svému okolí. Pokusme se naučit děti signály těla nejen slyšet, ale také s nimi pracovat a správně na ně reagovat.
Začít musíme samozřejmě vždy sami u sebe!
Comments